Giriş yaparak siteyi daha kapsamlı kullanabilirsiniz. Buradan üye olabilirsiniz.
google.com, pub-9691081485053066, DIRECT, crossorigin="anonymous">
crossorigin="anonymous">
crossorigin="anonymous">

Bugunku Hadis Yönetici

2021-01-09 19:25   Web Sitesi   Istanbul   484 Hit

HAKKIMIZDA

İslam Dini Hakkındaki Geniş Bilgi Kaynağı: Bugunkuhadis.Com

Günlük yaşamında rehber olarak hadisleri kabul eden kişiler için çok sayıda günlük hadis barındıran Bugunkuhadis.com, ziyaret etmekten keyif duyacağınız ve günlük yaşantınızda huzur bulabileceğiniz çok sayıda kaynağı ile öne çıkmaktadır. Site içerisinde, ayetlerin açıklamalarını bulabileceğiniz gibi Allah dostları, peygamberler ve evliyaların hayatları gibi hususlar hakkında önemli bilgiler edilebileceksiniz. Günlük yaşamınızda rehber olarak kabul edebileceğiniz çok sayıda ayete yer veren platformda, İslam anlayışının temelleri olan pek çok kavram hakkında oldukça nitelikli ve açıklayıcı bilgiler bulmanız da mümkündür. Bu bilgilerin yanı sıra, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V.)’e ait sözleri de bulabileceğiniz sitede, ibret alabileceğiniz birçok önemli içerik yer almaktadır. Ziyaretçilerine sunduğu bu geniş içerik ile oldukça önemli bir görevi yerine getiren Bugunkuhadis.com, İslam’ı hayatında kabul eden ve yaşamının temelindeki din hakkında geniş bilgi almak, çevresindeki insanlar ile bu bilgileri paylaşmak isteyen kişiler için öne çıkmaktadır.

Okudukça Huzur Bulacağınız Günlük Hadisler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V.)’e ait sözlerin, sahabeler tarafından müminlere aktarılması anlamına gelen hadisler, sadece Peygamber Efendimiz’ in söylediği sözler değil aynı zamanda davranışlarını da içerir. İslam dinini kabul etmiş ve bu dini yaşayan kişiler için oldukça önemli dersler barındıran hadisler aynı zamanda sünnetleri de kapsama niteliği taşır. Kendisinin söylemiş olduğu sözler, yapmış olduğu davranışlar; gerek insani gerekse de ahlaki açıdan oluşan sünnetinin, yazılı veya insanlar arasında aktarılmasıyla sözsel olarak ifade edilmesi anlamına gelmektedir. Bu niteliği sebebiyle sünneti de kapsamaktadır. İslam anlayışı açısından büyük önem arz eden hadislerin, hadis ilmi sayesinde başka sözlerden korunması, karıştırılması, değiştirilmesi veya bozulmasını bu ilim engellemektedir. Bugunkuhadis.com ise sizlere bu birbirinden değerli hadisleri sunmaktadır.

Okuyanlara Rehberlik Edecek Sahabe Hayatları

Kelime anlamı olarak arkadaşlar anlamına gelen sahabe, Hz. Peygamber (S.A.V.)’in yaşamı esnasında onun yanında olan kişi anlamına da gelmektedir. Bu nedenle de İslam dini açısından önemli bir yere sahiptir. Diğer bir anlam olarak ise Hz. Peygamber (S.A.V)’i gören ve ona iman eden kişi anlamına da gelmektedir. Müslüman olan ve Müslüman olarak ölen kişiler, sahabe niteliği kazanır. Eğer bir kişi, kafir iken Hz. Peygamber (S.A.V)’i gördüyse, ancak Müslüman olmadıysa, sahabe olarak kabul görmezler. İslam dini ve İslam tarihi açısından büyük önem arz eden sahabe hayatları Bugunkuhadis.com aracılığıyla sizlere sunulmaktadır. Site içerisinden, yaşamış ve İslam tarihine geçmiş sahabelerin yaşamları hakkında bilgi edinebilir ve bu önemli İslam kişiliklerinin yaşamlarından kendinize dersler çıkarabilirsiniz.

Peygamberlerin Hayatları Hakkında Bilgi Edinebileceksiniz

Kelime anlamı “haber getiren” olan Peygamberler, başta İslam dini olmak üzere tüm semavi dinler için büyük bir öneme sahip, kutsal kişiliklerdir. Dinimizde, Allah’ın yeryüzündeki elçisi olarak görülen peygamberlerin hayatları birçok kişiye ders çıkaracak unsurlar barındırır. Kutsal kitabımız Kur’an’da 25 peygamberin adı geçmektedir. Hz. Peygamber (S.A.V.) dinimize göre son peygamberdir. Başta dinimiz olmak üzere, diğer dinlere gönderilen peygamberlerin yaşantıları hakkında bilgi edinebileceğiniz Bugunkuhadis.com, din tarihleri açısından oldukları gibi dünya tarihi açısından da büyük bir öneme sahip olan kutsal kişilerin hayatları hakkında geniş bilgilere yer vermektedir. Sitenin bu bölümünü ziyaret ederek, bu önemli kişilerin hayatları hakkında bilgi edinebilmeniz mümkündür.

Tasavvuf Anlayışının Temeli: Menkıbeler

Menkıbeler, kelime anlamları itibarıyla, tarihe geçen ünlü insanların ve din büyüklerinin olağanüstü hareketleri ve ünlü kişilerin yaşamlarını konu edinen hikayedir. Tasavvuf anlayışında büyük bir öneme sahip olan bu hikayeler, İslam dininin; doğruluk, iyilik ve hakikat mesajlarının konu edilmesiyle öne çıkmaktadır. Kısa ve öz yapılarıyla bilinen bu hikayeler; anekdot olarak da kabul edilebilmektedirler. Ağırlıklı olarak din anlamındaki ulu kişilerin, ortaya koydukları kerametlere yer veren bu hikayeler, yüzyıllardır büyük İslam coğrafyasında kabul ve önem görmektedir. Anlatı içerisinde bir gerçeği işarete eden bu hikayeler doğru olmak, yalan söylememek, erdemli olmak, onurlu olmak gibi İslam’a inanan her Müslüman’ın olması gereken nitelikleri vurgular.

Kıssalar

Kur’an’da yer alan ve ibret alınacak durumların yer aldığı Kıssalar, gerçeklik nitelikleri ve tarihi doğrulukları ile İslam’ı yaşayan kişilerin hayatlarına doğru yön vermelerine neden olacak türden olaylardır. Günlük yaşantılarda, bazen zor durumlarda kaldığında insanlar rehber olarak alabilecekleri olaylar duymak isteyebilmektedir. Bu noktada, Kur’an’da geçiyor olmaları sebebiyle bu olaylar, rehbere ihtiyaç duydunuz anda başvurabileceğiniz gerçek hikayelerdir. Bu noktada sizlere çok sayıda kıssa sunan Bugunkuhadis.com, yaşamınızda yol gösterici olacak, dersler çıkarabileceğiniz ve sizler gibi bu dini yaşayan kişilerin yollarını aydınlatacak türden hikayeleri sizlere sunmaktadır.

Hakikat Tercih Eden, Evliya’ların Hayatları

Dinimize göre evliya; Allah’ın sevgili kulu ve aynı zamanda da sadık dostu anlamlarına gelmektedir. Allah’a inanan, hakikati tercih eden kişilerdir. Bu tarife uyan ve İslam dini açısından büyük önem arz eden çok sayıda evliya bulunmaktadır. Bu evliyalardan bazıları; Bayezid-i Bistâmi, Şah-ı Nakşibend, İmam-ı Gazali, Bediüzzaman, Abdülkadir Geylani ve İmam-ı Rabbani’dir. Bu evliyalar, Kur’an’dan aldıkları feyzler ile çok sayıda müminin hayatına etki etmişlerdir. Diğer bir yandan ise İslam öğretisini eksiksiz yaşayan ve çevresindekilere ileten çok sayıda, bilinmeyen evliya bulunmaktadır. Bu evliyaların isimlerini, Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceği kabul edilmektedir. Genel anlamda, dinimiz açısından sonsuz öneme sahip olan bu kişilerin önemlerini hakkıyla tarif etmek mümkün olmamaktadır. İnsanlık ve Müslümanlık açısından büyük bir öneme sahip olan evliya hayatları hakkında bilgileri siteden bulabilir ve bu önemli şahsiyetlerin yaşantılarından kendinize rehberlik oluşturacak unsurlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Allah Dostları Ayetler Ve Bu Ayetlerin Anlamları

Hz. Peygamber (S.A.V.) tarafından, “görüldüğünde, Allah’ın hatırlanmasına sebep veren insanlar” olarak adlandırılan bu kişiler için; ibadet etmenin bu kişilerin içlerini ve dışlarını aydınlattığı ve bu ilahi aydınlığın o kişilerin yüzlerine de yansıdığı söylenmiştir. Çevresindeki insanların da bu duyguları hissetmesini sağlayan Allah dostu kimseler; kadere inanan, nimetlere şükürde bulunan ve aynı zamanda belaya sabır gösteren kişiler olmaktadır. Her zaman Hakk’a uygun davranmaktadırlar. Allah’ın dostluğunu kazanan ve değer görmeyi hak eden kişilerdir.

Allah dostu ifadesi, Müslümanların önüne koyulmuş bir idealdir ve belirli bir ırka, sınıf veya çevre insanlara addedilmesi mümkün değildir. Hz. Peygamber, bu kişileri; çevresini karşılıksız bir biçimde seven insanlar olarak kabul etmiştir. İnananlara karşı sevgi duygusunun gerekliliği vurgulanmıştır. Bugunkuhadis.com ise sizlere Allah dostları ayetler ve mealleri sunarak, bu sıfatı hak eden kişiler hakkında Hz. Peygamber’imize ait hadislerin yanı sıra bu kişiler hakkındaki ayet ve bu ayetlerin açıklamaları hakkında bilgi almanızı sağlıyor. Site üzerinden, ilgili kategori aracılığıyla bu kategorideki açıklamalara ulaşabilir ve her gün güncellenen bu site bölümleri aracılığıyla İslam dini hakkındaki tüm ayetleri görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Sahih Hadisler Bugunkuhadis.com

Kelime anlamı itibarıyla; “sağlam ve sağlıklı” anlamına gelen sahih, aynı zamanda adalet ve zabt sahibi kişiler için de kullanılmaktadır. Sahih hadisler ise, Hz. Peygamber tarafından söylenmiş olan sözlere dayandırılan bilgiler olmaktadır. İslam dininin temeli olan; marifetullah, tevhid ve kulluk’a bu yol ile ulaşılması mümkündür. Site üzerinden, ilgili kategoriyi ziyaret ederek, Hz. Peygamber’in sözlerine işaret eden hadisleri inceleyebilir ve bu hadisler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ek Detaylar

Web Sitesi Bugunkuhadis.com
Çalışan Sayısı 4
Adres istanbul

 
crossorigin="anonymous">
crossorigin="anonymous">
crossorigin="anonymous">
crossorigin="anonymous"> crossorigin="anonymous">